To jedne z tych akcesoriów, z którymi trudno nam rozstać się latem. Oprócz niewątpliwie praktycznej zalety, jaką jest ochrona oczu przed słońcem, mają walory estetyczne. To często element, który dopełnia stylizację, w jakiś sposób tworząc nasz wizerunek. W końcu to w oczy, na twarz naszego rozmówcy patrzymy w pierwszej kolejności.

Dobrze dobrane okulary podkreślą urodę i nasze walory, a zatuszują to, co niekoniecznie chcemy eksponować. Podstawowym kryterium wyboru powinien być kształt twarzy. Do niego dobierać będziemy odpowiedni kształt oprawek. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podążać za obecną modą i trendami, które panują na tym polu, jednak warto wybrać te okulary, które nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale i współgrają z naszym typem urody.
Oto najbardziej typowe kształty twarzy i okulary, które do nich pasują:

Twarz owalna

Zaczynamy od najłatwiejszej opcji. Twarz owalna ma odpowiednie proporcje, jest wydłużona, ma łagodną linię szczęki i podbródka i i zaokrąglone kości policzkowe. Dzięki temu pasuje do niej większość kształtów oprawek. Sprawdzą się tu okrągłe modele, mocno zarysowane, kocie, o fantazyjnych kształtach i intensywnych kolorach. To, na co głównie warto zwrócić uwagę, to żeby nie wyglądać groteskowo.

Okulary_twarz_owalna

 

Od lewej:

 

Twarz trójkątna

Cechy charakterystyczne: szerokie czoło, mocno zarysowane kości policzkowe, łagodna linia szczęki i wąski podbródek. Dobierając okulary miejmy na względzie to, że w twarzy trójkątnej zaburzone są proporcje pomiędzy górą (czołem), a dołem twarzy (podbródkiem), zatem warto je wyrównać. Najbardziej odpowiednie będą okulary owalne, bądź okrągłe. Zrezygnuj z kanciastych oprawek, o ostrych liniach. Idealne będą oprawki okrągłe, które świetnie łagodzą rysy twarzy i nieco ją zaokrąglają. Dobrze widziane są również tzw. kocie oczy.

Okulary_twarz_trojkatna

Od lewej:

Twarz kwadratowa

Typowe są w niej wyraźne kości policzkowe oraz szerokie czoło i ostra linia szczęki o tej samej szerokości. W przypadku takiego kształtu twarzy, odpowiednio dobrane okular złagodzą rysy. Wybieramy zatem oprawki okrągłe, owalne, o kociej linii. Pomogą tu również jasne barwy. Zdecydowanie osoby o twarzy kwadratowej powinny z daleka omijać ciemne, kanciaste oprawki, które dodatkowo wyostrzą i tak już wyraźne rysy twarzy.

Okulary_twarz_kwadratowaOd lewej:

Twarz okrągła

W skrócie – można by ją wpisać w okrąg. Ma łagodnie zarysowaną linię, z najszerszą jej środkową częścią. W kontraście do okrągłej twarzy bardzo dobrze prezentują się okulary kanciaste, mocno zarysowane. które nieco wyostrzą rysy. Udanym wyborem będą również aviatorki. Lepiej unikać okrągłych i owalnych oprawek, ponieważ przez nie twarz będzie sprawiać wrażenie jeszcze okrąglejszej, a czasem nawet pyzatej.

Okulary_twarz_okrągła

Od lewej:

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>