Selfie to chyba najpopularniejszy typ zdjęcia, jakie możemy zrobić sobie sami. Jak je robić dobrze?

Klasyczne selfie robione jest za pomocą przedniej kamery w smartfonie.  Na takiej typowej fotce  ” z ręki” zazwyczaj zmieści się nasza głowa i sylwetka do poziomu pasa. A jeżeli chcemy zrobić zdjęcie całej sylwetki? Możemy w sklepie  kupić specjalny  statyw, za pomocą którego wydłużymy rękę (i w ten sposób w kadrze ujmiemy więcej niż nasze głowy i ramiona),  albo… Zróbmy sobie selfie w lustrze!

Selfie w lustrze sprawdza się w sytuacji, gdy (chociaż to zdarza się już bardzo rzadko) z jakichś powodów nasz telefon nie jest wyposażony w przednią kamerkę i nie jesteśmy w stanie pstryknąć sobie tradycyjnego selfie. Zazwyczaj  lustro wykorzystujemy wówczas, gdy zależy nam na tym, aby objąć kadrem całą  sylwetkę (np. chcemy pokazać nową sukienkę, bluzkę, karnawałową kreację, siebie w stroju fitness…).   Pokazać siebie lub to, co mamy na sobie. Oczywiście na każdym selfie musimy prezentować się  jak najlepiej! Jak zatem zrobić najlepsze selfie w lustrze?

Oto kilka rad na idealne selfie na Facebooka i Instagram.

1. Poszukaj światła

Światło jest najważniejszym elementem składowym dobrej fotografii. Nieważne czy jest to zdjęcie typu „selfie”, czy klasyczny portret robiony lustrzanką — jeżeli nie masz dobrego światła, nie wyjdzie ci dobre zdjęcie. Dlatego selfie powinno być robione w odpowiednich warunkach oświetleniowych. Najlepsze jest światło naturalne (np. padające z okna balkonowego), które równomiernie oświetli naszą twarz oraz całą sylwetkę. Bez światła fotografia będzie niewyraźna i z ziarnem. W skrajnych przypadkach włączy nam się lampa błyskowa, która popsuje całe ujęcie.  Jeżeli lustro jest położone daleko od okna, zaświećmy lampę w pokoju lub… przesuńmy lustro.

@paulinye

@paulinye

@_magnesstyle_

@_magnesstyle_

 

 

 

2. Wyczyść lustro

Musi być duże. Tak, abyś mogła w nim się widzieć „od stóp do głów”.  Musi być starannie wyczyszczone, żeby na zdjęciu nie widać było smug.

@siwa_oliwia

@siwa_oliwia

@_magnesstyle_ 2

@_magnesstyle_

3. Posprzątaj tło

Pamiętaj,  że  w lustrze odbija się również wszystko, co znajduje się wokół ciebie i za tobą.  Chyba nie chcesz,  żeby tło było „bohaterem drugiego planu”? Przed pstryknięciem fotki, dokładnie przyjrzyj  się otoczeniu. Czy nie jest zbyt zabałaganione? Czy nie znajdują się w tle jakieś kompromitujące cię rzeczy? Pamiętaj, że aparaty we współczesnych smartfonach mają dużą głębię ostrości. A to oznacza, że na zdjęciu ostre jest wszystko od pół metra do nieskończoności — również za twoimi plecami.

13150967_275310992811001_1437927745_n(1)

@_magnesstyle_ 1

@_magnesstyle_

4. Odpowiednio wykadruj

Istnieje kilka prostych zasad związanych z kadrowaniem.
a. Po pierwsze zwracaj uwagę na to, gdzie „ucinasz” swoją sylwetkę. Unikaj ucinania kończyn w stawach, czyli  w zgięciach łokcia, nadgarstkach, kolanach. Możesz za to tak kadrować, żeby sylwetka była pokazana do połowy uda lub do połowy łydki.

@kosmetycznahedonistka

@kosmetycznahedonistka

@_magnesstyle_ 3

@_magnesstyle_

b. Unikaj kadrów, w których stoisz na środku fotografii. Są mniej atrakcyjne dla oka. Najlepiej, jeśli kompozycja jest asymetryczna, a ty zlokalizowana jesteś albo po prawej, albo po lewej stronie kadru.

@kosmetycznahedonistka 2

@kosmetycznahedonistka 2

c. Zadbaj o dynamiczny kadr. Osiągniesz to przez lekkie przekrzywienie aparatu. Ukośne linie sprawią, że na fotografii będzie „więcej się działo”.

@magdanlena 1

@magdanlena 1

5. Dobrze się ustaw i… uśmiechnij się.

Przed zrobieniem zdjęcia przybierz odpowiednią postawę. Najlepiej wypadają zdjęcia robione „pod kątem”, z delikatnego ukosa. Przed naciśnięciem „spustu migawki” odsuń aparat od twarzy, aby jej nie zasłaniać. Unieś brwi, patrz prosto w obiektyw i delikatnie się uśmiechnij.

 

Gotowe!

 

Na zdjęciach Klientki w stylizacjach z ubraniami ze sklepu MONASHE.pl 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>