Kolory modne w sezonie wiosenno — letnim przekroczą normy kulturowe i granicę płci. „Przeniosą nas do szczęśliwej i słonecznej krainy, w której poczujemy się swobodnie”. Przyznajcie, że brzmi to dość intrygująco, prawda? Poznajmy zatem 10 gorących barw, w które z przyjemnością będziemy się ubierać na początku tego roku.


Jakie kolory będą modne wiosną i latem?

W tej kwestii nasze wątpliwości rozwiał już we wrześniu słynny instytut Pantone, który w opublikowanym raporcie przedstawił swoje prognozy kolorystyczne na zbliżający się sezon wiosenno — letni. Jak zapewne pamiętacie, w tamtym roku Pantone barwą roku ustanowił intrygujący kolor marsala, który wraz z miętą tworzył zaskakujący duet. W tym sezonie specjaliści instytutu poszli w zgoła innym kierunku. A inspiracją do wyboru tych kolorów — jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Pantone – była sztuka współczesna (w szczególności prace Matisse’a, Picassa i Franka Stelli) oraz urbanistyka zestawiona z roślinnością, co dało dość nieoczekiwane kombinacje kolorystyczne.

Zestaw kolorów, jaki zaproponował Pantone na pierwszą połowę 2016 roku,  idzie w kierunku uniwersalności. Wiele w nim pasteli. Brak krzykliwych i intensywnych odcieni.

„Kolory tego sezonu przenoszą nas do szczęśliwej i słonecznej krainy, w której czujemy się swobodnie i możemy wyrazić w pełni siebie” – uzasadniała wybór Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu Pantone. „W naszej kulturze wciąż otoczeni jesteśmy przez tyle niepewności, dlatego ciągle tęsknimy za miękkimi odcieniami, które oferują poczucie spokoju i relaksu.”

Kolory są lekko wibrujące, ale stonowane, uspokajające i — co najważniejsze — są unisex. A to coś nowego.
Projektanci zrezygnowali w tym roku z podziału na kolory damskie i męskie. Zaproponowali odcienie, które z powodzeniem mogą nosić przedstawiciele obu płci. A to akurat dość trafne posunięcie. Sztuczny podział na pierwiastek męski i żeński w świecie mody przestaje mieć rację bytu. Płeć nie odgrywa już takie znaczącej roli, zwłaszcza jeżeli chodzi o kolory.
A zatem w tym sezonie przekraczamy w modzie normy kulturowe i niwelujemy podział na płeć. W jakie kolory zatem będziemy się ubierać?
Na liście kolorów zaproponowanych przez Pantone znalazły się:

brudny róż (Rose Quartz)

Bez tytułu

nasycona brzoskwinia (Peach Echo)


peach_echo

niebieski przełamany fioletem (Serenity)


serenity

granatowy (Snorkel Blue)


snorkel_blue

przygaszony żółty (Buttercup)

buttercup

ożywiony „baby blue” (Limpet Shell)


limpedshell

liliowy (Lilac Grey)


lilac_gray

zgaszone bordo (Fiesta)

fiesta

mroźny kawowy (Iced Coffee)

iced_coffe

jaskrawa zieleń (Green Flash)

green_flash

Przyznam, że paleta na 2016 Pantone przypadła mi do o gustu. Zawiera wiele subtelnych i miłych dla ciała odcieni, które pasować będą każdej kobiecie. Ta propozycja kolorystyczna daje również możliwość do wielu niecodziennych i zaskakujących kombinacji kolorystycznych. W najbliższym czasie pokażemy wam jak łączyć te barwy między sobą.

 • Thirtyfashion Blog
  http://thirtyfashion.com/

  Świetny wpis! Brudny róż i brzoskwinia to zdecydowany szał!

  Maj 24th, 2016 10:31
  Odpowiedz
  01
  • monashe

   Z góry narzucone przez PANTONE, ale to całkiem „wdzięczne” kolory :)

   Maj 24th, 2016 21:08
   Odpowiedz
   02

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>