Ostatni rok minął pod hasłem „slow” – slow food, slow life, czy chociażby slow fashion. Trend na bycie i życie slow wziął się ze zmęczenia konsumpcjonizmem i ciągłym podążaniem za modą i koniecznością bycia „na czasie”.


Czym jest slow fashion? W skrócie, jest to świadome podejście do ubrań, garderoby i związanych z nią zakupów. Jeżeli pragniemy podążać z tym nurtem, powinnyśmy najpierw przyjrzeć się zawartości swojej szafy, nawykom zakupowym i podejściu do mody. Wtedy możemy wprowadzić zmiany, które z biegiem czasu będą coraz bardziej satysfakcjonujące.
Jeżeli czujecie, że jest to coś dla Was i potrzebujecie zmian, przedstawiamy przewodnik po świecie slow fashion. Dowiecie się z niego na co zwrócić uwagę, co zmienić i jak rozsądnie podejść do tego tematu.

Konsumpcjonizmowi mówimy nie!

Zakupy stały się częścią naszego stylu życia. Kupujemy bluzkę na poprawę humoru, ubrania z przecen, których nie potrzebujemy, idziemy na „shopping” dla zabicia czasu… Powinnyśmy zmienić myślenie i nie traktować zakupów jako celu samego w sobie, a jedynie sytuację, w której nabywamy to, czego brakuje w naszej garderobie. Zalety? Mniej ubrań, których nie nosimy, oszczędność i więcej czasu na inne aktywności.

Poznaj swój styl.

Nie chodzi o to, by koniecznie zdefiniować go jako glamour, boho, rockowy, etc. Istota tkwi w tym, by krytycznie spojrzeć na zawartość swojej szafy i ocenić, w czym lubimy chodzić i co zakładamy, a co od dawna wisi na wieszaku i nie sięgamy po to często lub wcale. I nie jest to kwestia wyłącznie tego, co nam się podoba. Większość z nas ma w swojej szafie kilka rzeczy, którymi zachwyciłyśmy się w sklepie, jednak później okazało się, że nie czujemy się w nich dobrze i nie pasują one do naszego, no właśnie – stylu. I tu następuje kolejny krok…

Beautiful Girl Looking in the Mirror and Trying on an Elegant Dress

Uporządkuj garderobę…

W slow fashion chodzi również o to, by nie praktykować zbieractwa, a co za tym idzie – mieć kontrolę nad tym, co znajduje się w naszej szafie. Usuwamy z niej zatem te rzeczy, których nie nosimy. Powody mogą być różne – ubrania są za małe, za duże, nietrafione zakupy, etc. Jeżeli czegoś nie założyłaś przez ostatni rok – spokojnie możesz usunąć to ze swojej szafy. Domy samotnej matki, czy organizacje charytatywne często przyjmują paczki z ubraniami, które są w dobrym stanie, zatem będziesz mieć podwójną satysfakcję. Ty pozbędziesz się zbędnych rzeczy, a ktoś zyska ubranie, którego potrzebuje.

ljnqxfyn7am-shanna-camilleri

…i zaplanuj jej zawartość.

Kiedy już pozbędziesz się tego, co niepotrzebne, będziesz mieć w szafie to, co naprawdę lubisz i nosisz. Łatwiej wtedy zauważyć, czego Ci brakuje i co ewentualnie powinnaś dokupić. Realnie oceniaj, czy dany element garderoby jest Ci faktycznie potrzebny. Jeżeli szpilki zakładasz dwa razy w roku od wielkiego święta – nie kupuj kolejnej pary, tylko dlatego, że jest przeceniona. Rozsądne spojrzenie na własne nawyki ubraniowe pozwoli planować zakupy wtedy, kiedy ich naprawdę potrzebujemy.

apparel-1850804_1280

Postaw na jakość!

Jeden droższy, dobrej jakości t-shirt ucieszy bardziej, niż kilka koszulek wyprodukowanych w Chinach, które w dodatku po kilku praniach nie będą nadawały się do noszenia. Sprawdzaj skład materiałów, czytaj metki i świadomie podejmuj decyzje zakupowe. Zamiast wielu par niewygodnych butów lepiej mieć kilka takich, których noszenie jest przyjemnością.

Przy tym wszystkim pamiętaj, że podejście slow fashion ma wiązać się z przyjemnością świadomego projektowania swojej garderoby. Jeśli zatem zdarzy Ci się złamać zasady, które postanowiłaś przyjąć – kupisz poliestrową koszulkę, albo sukienkę z przeceny, której nie potrzebowałaś – nie rób sobie wyrzutów. Ważne, żeby to był wyjątek, a nie reguła ; )

Zostaw odpowiedź.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>